Znany Berlin w nieznanej odsłonie

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle urozmaiconej oraz krwawej historii. Wydarzenia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń w obrębie stolicy, następnie przez dziesięciolecia Berlin rozdzielony był murem na dwie części. Dzisiaj miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez wielu podróżnych. Warto poznać słabiej uczęszczaną część Berlina, aby zobaczyć to miejsce z nieco innej perspektywy.

Osoby chcące zobaczyć berlińską alternatywę artystycznej awangardy, koniecznie powinni odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie będzie się szczycić standardowymi zabytkami, lecz z pewnością panorama jest ciekawa. Spotkamy tam zniszczone, wiekowe kamienice obok późniejszych, szarych budowli, wszystkie pokryte pełnymi życia malunkami. Kreutzber znany jest z otwartego ducha oraz tolerancji. Mieszka tam mnóstwo ludzi z całego świata, rasizm nie będzie akceptowany, na ulicach widzimy osoby o różnym kolorze skóry, którzy żyją w symbiozie ze sobą. Znajdziemy tam pełno awangardowych pubów, księgarni ciekawymi tomami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest również rekomendowane weganom, na każdym kroku znajdziemy knajpę, w której menu trudno szukać mięsa.

Warto również wybrać się na wycieczkę tropem zburzonego muru berlińskiego. W środku miasta co prawda są zachowane jego reprezentacyjne elementy, lecz najlepsze egzemplarze znajdziemy o wiele dalej. W tym celu będziemy musieli udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, której klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Mnóstwo tam szarych, nostalgicznych budynków, one Polakom na pewno przypomną nową płytę. Dużo tam również zamkniętych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta awangardowa panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, przykrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w czasie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu czy we wschodniej pierzei miasta, zobaczymy Berlin z całkiem innej strony.